Katalon Studio: Vytvorenie testovacieho prípadu v manuálnom režime

Katalon Studio: Vytvorenie testovacieho prípadu v manuálnom režime
5 MIN
08 mar 2024

V tomto tutoriáli sa naučíme vytvárať testovacie skripty pomocou manuálneho režimu Katalon Studio. Ako sme uviedli v našich predchádzajúcich návodoch, Katalon Studio neodmysliteľne podporuje framework riadený kľúčovými slovami (keyword-driven framework). 

Katalon má bohatú sadu kľúčových slov (keywords) alebo príkazov, ktoré pomáhajú pri vytváraní testovacích prípadov používateľom s obmedzenými znalosťami programovania. Používatelia môžu priamo použiť tieto kľúčové slová na simuláciu niektorých používateľských akcií, ako je napríklad otvorenie prehliadača, alebo na vykonanie niektorých úloh, ako je overenie, či sú očakávané a skutočné výsledky rovnaké. Pozrime sa najprv na niektoré bežne používané kľúčové slová, ktoré poskytuje Katalon Studio na automatizáciu webovej aplikácie.

Obsah

Kľúčové slová týkajúce sa prehliadača

Kľúčové slová súvisiace s webovým prvkom

KeywordPopis
ClickSimuluje kliknutie ľavým tlačidlom myši na webový prvok.
Double ClickSimuluje dvojité kliknutie myšou na webový prvok.
Right ClickKliknutie pravým tlačidlom myši na webový prvok.
CheckZačiarkne zaškrtávacie políčko (checkbox) alebo radio button.
Un-checkOdčiarkne check-box alebo radio button.
Set TextVypíše text do textového poľa alebo akéhokoľvek vstupného poľa (podobne ako sendKeys() v selenium)
Select Option By IndexVyberie možnosť z dropdownu podľa jej indexu.
Select Option By LabelVyberie možnosť z dropdownu podľa jej textu.
Select Option By ValueVyberie možnosť z dropdownu podľa jej hodnoty.

Bežné kľúčové slová súvisiace s čakaním

KeywordPopis
Wait For Element ClickableČaká na kliknutie na prvok s hodnotou časového limitu v sekundách.
Wait For Element VisibleČaká na zobrazenie prvku s hodnotou časového limitu v sekundách.
Wait For Element Not VisibleČaká, kým prvok nie je viditeľný.

Bežne používané kľúčové slová súvisiace s validáciou

KeywordPopis
Verify Element PresentVracia logickú hodnotu (boolean) true/false na základe prítomnosti prvku.
Verify Element Not PresentVracia logickú hodnotu true/false na základe neprítomnosti prvku.
Verify Element TextVráti true, ak je text prvku rovnaký ako očakávaný text, inak false.
Verify EqualVráti true, ak je skutočná hodnota rovnaká ako očakávaná hodnota.
Verify Not EqualVráti false, ak je skutočná hodnota rovnaká ako očakávaná hodnota.

Ďalšie často používané kľúčové slová

KeywordPopis
Accept AlertSimuluje činnosť používateľa spočívajúcu v prijatí upozornenia alebo kliknutí na tlačidlo „Ok“ v dialógovom okne upozornenia.
Dismiss AlertSimuluje činnosť používateľa spočívajúcu v zamietnutí upozornenia alebo kliknutí na tlačidlo „Zrušiť“ v dialógovom okne upozornenia.
Get AttributeSlúži na získanie konkrétneho atribútu webového prvku, napr. názvu, typu atď.
Get TextSlúži na získanie textu prvku.
Drag And Drop To ObjectSimuluje akciu pretiahni a pusť (drag&drop).
Switch To FramePrepne na konkrétny iframe.
Switch To Window TitlePrepne na konkrétne okno so zadaným názvom.
Close Window TitleVráti false, ak je skutočná hodnota rovnaká ako očakávaná hodnota.
Switch To Default ContentPrepne na nadradené okno, volá sa po vykonaní nejakej funkcie v iframe alebo v inom okne/karte.
Take ScreenshotPo vyvolaní urobí snímku obrazovky prehliadača.
Execute JavaScriptSlúži na vykonanie príkazu javascript.
Upload FileSlúži na vykonanie operácie odoslania súboru na prvku typu súboru.

Teraz začneme s vytváraním testovacieho skriptu pomocou manuálneho režimu programu Katalon. V tejto ukážke vytvoríme test, ktorý kontroluje funkčnosť kalkulačky Google.

Najskôr sa rýchlo pozrime, ako vytvoriť projekt v Katalone.

  1. V prostredí Katalon Studio IDE prejdite do ponuky File (Súbor) a kliknite na New->Project (Nový->Projekt).
  2. Nazvite svoj projekt, uveďte umiestnenie projektu, uveďte popis(nepovinné) a kliknite na tlačidlo OK. Teraz sa „Test Explorer“ na ľavej strane naplní preddefinovanými balíkmi, ako sú „Test Cases“ (Testovacie prípady), „Object Repository“ (Úložisko objektov), „Test Suites“ (Testovacie súbory), „Data Files“ (Dátové súbory) atď.
  3. Ďalej musíme vytvoriť testovací prípad. Za týmto účelom kliknite pravým tlačidlom myši na ‚Test Cases‘ (Testovacie prípady), kliknite na tlačidlo New (Nový) na paneli nástrojov a vyberte Test Case (Testovací prípad). Testovací prípad pomenujte – „GoogleCalc“, uveďte jeho popis a kliknite na tlačidlo OK. Ak je všetko v poriadku, zobrazí sa nasledujúca obrazovka.

Teraz, keď už vieme, ako vytvoriť projekt na Katalone, zamerajme sa na časť vytvárania testovacích prípadov. Testy môžeme vytvoriť v manuálnom režime pridaním kľúčového slova pomocou tlačidla Pridať. V prípade kľúčových slov týkajúcich sa automatizácie webových aplikácií kliknite na ikonu šípky v tlačidle Pridať a vyberte možnosť Web UI Keyword (Kľúčové slovo webového rozhrania).

Pri práci s webovými prvkami musíme prvky zachytiť alebo lokalizovať. Na tento účel môžeme použiť funkciu Spy Web. Kliknutím na možnosť Spy Web sa spustí okno Object Spy, do ktorého môžeme odovzdať adresu URL aplikácie. Po odovzdaní adresy URL a kliknutí na odkaz Start (Spustiť) sa spustí prehliadač so zadanou adresou URL. Teraz môžeme na ľubovoľný prvok prejsť myšou a stlačením klávesov Alt+` uložíme objekt do úložiska objektov.

Test kalkulačky Google v manuálnom režime

  • Vyberte položku Otvoriť prehliadač z kľúčového slova webového používateľského rozhrania a ponechajte prázdnu bunku Vstup, aby ste spustili prehliadač.
  • Ak chcete otvoriť adresu URL, vyberte kľúčové slovo Navigovať na URL s presnou adresou URL vo vstupnej bunke – https://google.com.
  • Teraz pomocou ‚object spy‘ zachyťte lokátor pre vyhľadávacie pole Google.
  • Na zápis do vyhľadávacieho poľa vyberte možnosť Set Text (Nastaviť text), do bunky Object (Objekt) zadajte názov zachyteného objektu (do bunky Object môžete tiež pretiahnuť objekt z Úložiska objektov). Do bunky Input (Vstup) sa zadá aritmetická operácia, napr. 2+2.
  • Ďalej pridajte kľúčové slovo Klikni na tlačidlo Vyhľadávanie Google(tlačidlo vyhľadávania Google prítomné v automatickom návrhu pre 2+2).

Teraz už len potrebujeme pridať tvrdenie alebo validačný bod, ktorý skontroluje, či sa výsledok 2+2 správne vypočíta ako ‚4‘. Na tento účel použijeme kľúčové slovo „Validate element text“. Teraz dvakrát kliknite na vstupnú bunku zodpovedajúcu akcii „Overiť text prvku“ (Verify Element Text) a do bunky „Hodnota“ (Value) zadajte „4“.

  • Ak chcete prehliadač zatvoriť, vyberte kľúčové slovo Close Browser.

Tým sa ukončí časť vytvárania testovacieho skriptu. Teraz môžeme náš testovací skript spustiť kliknutím na tlačidlo Run. Môžete vidieť, ako sa kroky testu vykonávajú vo vybranom prehliadači a výsledok testu ako úspešný. Taktiež môžete zmeniť očakávanú hodnotu na „5“ namiesto správnej hodnoty „4“ a spustiť test, aby ste videli, že test zlyhal.

Týmto končíme náš príspevok o vytváraní testovacích skriptov pomocou funkcie manuálneho režimu. V ďalšom návode sa budeme venovať tvorbe testovacieho skriptu v skriptovacom režime aplikácie Katalon Studio.