Thread Group (skupina vlákien) v JMeter

V tomto tutoriáli sa budeme venovať skupinám vlákien (thread groups) v programe JMeter spolu s ich rôznymi vlastnosťami a konfiguráciami.
Obsah
Skupina vlákien (thread group)
Skupina vlákien (thread group) v JMeter predstavuje skupinu virtuálnych používateľov vykonávajúcich súbor operácií. Napríklad, ak zoberieme do úvahy scenár vyhľadávania Google, jedna skupina používateľov bude používať funkciu vyhľadávania podľa textu, iní budú používať funkciu News Search, ďalšia menšia časť používateľov môže používať funkciu vyhľadávania podľa obrázkov. Pri vytváraní skriptu na testovanie výkonnosti vytvoríme pre všetkých týchto používateľov v JMeter rôzne skupiny vlákien s rôznym počtom vlákien. Rôzne typy Samplerov, ako sú HTTP požiadavky, sa pridajú ako potomkovia týchto prvkov Skupiny vlákien (thread group), aby sa simulovali požiadavky, ktoré používatelia posielajú na server.
Skupinu vlákien môžeme v JMeter spustiť nasledujúcim spôsobom:
Kliknite pravým tlačidlom myši na Test plan (plán testov)-> Prejdite kurzorom myši na položku Threads(Users)-> Kliknite na položku Thread Group (Skupina vlákien)

Vlastnosti skupiny vlákien
Prvok Thread Group (Skupina vlákien) má ovládací panel(pravý panel), ktorý možno použiť na konfiguráciu rôznych parametrov testu výkonnosti, ako napríklad – počet virtuálnych používateľov, ktorí sa majú generovať, plánovanie testu, zavedenie oneskorení v teste atď.

Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé vlastnosti alebo konfigurácie v ovládacom paneli skupiny vlákien.
- Name (Názov) – Ide o názov skupiny vlákien, ktorý označuje činnosť vykonávanú virtuálnymi používateľmi, napr. ak je skupina vlákien skriptovaná na vykonávanie operácie prihlásenia, potom môžeme mať názov skupiny vlákien „LoginUsers“.
- Comments (Komentáre) – Ide v podstate o nepovinné textové pole, ktoré by malo obsahovať popis akcie vykonávanej skupinou vlákien (thread group) alebo akékoľvek iné informácie o metadátach.
Konfigurácia vo vnútri bloku „Action to be taken after a Sampler Error“ (Akcia, ktorá sa má vykonať po chybe samplera) slúži na konfiguráciu testu pre akcie vykonané v prípade akejkoľvek chyby samplera, pretože server neodpovedal alebo došlo k akejkoľvek assertion chybe (erroru)-
- Continue (pokračovať) – v prípade chyby samplera by mal test pokračovať.
- Start Next Thread Loop (Spustiť ďalší loop vlákna) – test pokračuje vykonávaním ďalšieho vlákna.
- Stop Thread (Zastaviť vlákno) – Aktuálne vlákno sa zastaví v prípade chyby.
- Stop Test (Zastaviť test) – Vlákno sa zastaví, čím sa dokončí aktuálna požiadavka samplera.
- Stop Test Now (Zastaviť test teraz) – Náhle zastavenie vlákna v prípade akejkoľvek chyby.
Konfigurácie vo vnútri bloku „Thread Properties “ (vlastnosti vlákna) –
- Number of Threads(users) (Počet vlákien(používateľov)) – Počet virtuálnych používateľov, ktorí sa majú simulovať.
- Ramp-up Period(v sekundách) – Celkový čas potrebný na spustenie všetkých vlákien. Napríklad – ak chceme, aby každé vlákno bolo aktívne za 0,5 sekundy, a celkovo je 20 vlákien, potom Ramp Uptime (Doba nábehu) by mala byť 20*0,5, t. j. 10 sekúnd. Výhody používania Ramp-Up periódy si ukážeme v nasledujúcich príspevkoch.
- Loop Count (Počet cyklov) – Ide o počet iterácií cyklov (loops) vykonávajúcich súbor operácií definovaných vo vnútri skupiny vlákien.
- Loop Count Forever (Počet cyklov do nekonečna) – Ak je začiarknuté, vypne alebo prepíše hodnotu počtu cyklov a spôsobí, že cyklus bude bežať donekonečna, kým nebude ručne zastavená.
- Delay Thread Creation until needed (Oddialiť vytvorenie vlákna až do potreby) – Používa sa na odloženie vytvorenia vlákna do hodnoty zadanej v tomto poli (v sekundách).
- Scheduler (Plánovač) – Ak je začiarknuté, konfigurácie plánovača sú povolené(vysvetlené ďalej) a zohľadňujú sa pri plánovaní testu v určitom čase. V opačnom prípade sa test spustí hneď, ako spustíme test.
Konfigurácie vo vnútri bloku „Konfigurácia plánovača“ –
- Duration (trvanie v sekundách) – Duration určuje trvanie testu, po dosiahnutí ktorého sa test zastaví.
- Startup delay (Oneskorenie spustenia (sekundy)) – Pri spustení testovacieho skriptu bude JMeter čakať na zadané oneskorenie spustenia.
- Start Time (Čas spustenia) – Toto pole sa používa na zadanie úplnej hodnoty systémového času na spustenie testu, akonáhle je test spustený. Berie sa do úvahy len vtedy, ak je vyššie uvedené pole „Trvanie“ prázdne.
- End Time (Čas ukončenia) – toto pole sa používa na zadanie úplnej hodnoty systémového času na ukončenie testu. Berie sa do úvahy len vtedy, ak je vyššie uvedené pole „Trvanie“ prázdne.